WORKSHOPY 2023

prohlédněte si fotky ze skvělých workshopů, které jsem vedla v roce 2023.

Workshopy jsou vhodné pro děti ve věku cca 5-10 let.

Děti seznámím formou kvízu s rostlinami a zvířaty, která "nás mohou obléci" s důrazem na ovčí vlnu, její zpracování v tradičních podmínkách, její vlastnosti a dopad na životní prostředí.

Děti si mohou vyzkoušet vlnu česat na česacích hřebenech, příst na kolovrátku a z upředené příze utkat tkaninu. 

Na závěr si společně vyrobíme malou dekoraci z ovčí vlny, aby si "kousek ovečky" mohly odnést domů. 

Pokud máte o pořádání takového workshopu zájem, napište mi, zavolejte.

REFERENCE na mé workshopy ve školách

24.4. k nám dorazila paní Dita Fialová. Ukazovala nám, jak pracuje s vlnou a jak se vyčesává. Věděl jsem, že ovce se stříhají, ale nevěděl jsem, že mají ve vlně lanolin. Lanolin je látka, která způsobuje samočištění. Vyráběli jsme si malé ovečky z vlny. Mohli jsme si vyzkoušet tkaní na tkalcovském stavu a předení na kolovrátku. Přednáška byla zajímavá a moc se mi líbila.
Jakub Beránek, 5. tř.ZŠ Dolní Ředice
Viděli jsme prezentaci o různých druzích rostlin, ze kterých se vyrábí oblečení (len, bambus, bavlník, kokos, kopřiva, konopí). A také o různých druzích živočichů, z jejichž srsti se vyrábí oblečení (např. kozy, ovce, psi, lamy) … Velmi mě překvapilo, že jde získat vlnu z velbloudů. Velbloudi, většinou na jaře, se oklepou a spadne z nich kolem 5 kg vlny. … Vlna z králíků angoráků je 10krát výhřevnější než ovčí….Viděli jsme video o pánovi, který stříhal ovce. … Dělali jsme ovce z papíru a vlny a při tom jsme se koukali na pohádku Krtek a kalhotky. Taky jsem tkal …Mohli jsme si zkusit vyčesávat vlnu… Paní Fialové vlnu dovážejí různí lidé, takže jestli znáte někoho, kdo chová ovečky a jejich vlnu vyhazuje anebo pálí, tak mu řekněte, že dělá velikou chybu. Protože z vlny se dají udělat různé věci.
žáci 4. a 5. třídyZŠ Dolní Ředice
Máme za sebou prima den a byla to jízda.:) Paní Dita k nám do školy přijela se zajímavým tématem, jaký je "život" vlny. V jejích workshopu došlo k propojení teorie s praxí a činnostním učením. Nejen, že se děti i dozvěděly řadu nových informací, ale také si prakticky vyzkoušely, jak se vlna vyčesává, jak se s ní pracuje a jistě nejpoutavější byla možnost si sednout ke kolovrátku a prožít si kousek poctivé tradiční práce, když "z ničeho něco vzniká". Tradice bychom si měly chránit a tohle je jedna z možností, jak je podpořit. Za krásný den paní DItě moc děkujeme
Tým ZŠ Horní ŘediceZŠ Horní Ředice